Jednoczymy siły z myśliwymi!

Cieszymy się, że możemy liczyć na wsparcie fachowców. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Przelewice – Wspólna Sprawa” doszło dziś do spotkania z reprezentantami Kół Łowieckich działających na terenie Gminy Przelewice.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dwóch kół: Nemrod w Lipianach i Sokoła w Szczecinie, z trzech jakie gospodarują na naszym terenie . Dowiedzieliśmy się o działalności Kół. O tym, że pojawienie się zająca, kuropatwy i bażanta na naszym terenie to efekt ciężkiej, wieloletniej pracy Myśliwych.

Poznaliśmy zdanie Myśliwych na temat norki amerykańskiej. Dowiedzieliśmy się o podobnych jak nasz problemach, a które dotknęły Myśliwych w przeszłości.
Okazuje się, że Norka amerykańska występuje już na naszym terenie i nie jest to zwierzę pożądane przez myśliwych. To szkodnik gorszy od lisa. Norka z hodowli już po dwóch miesiącach doskonale się przystosowuje do warunków życia na wolności. Nie ma naturalnego wroga. Między bajki trzeba wpisać opowieści jak to norka z hodowli nie potrafi pobierać pokarmu. Poluje, żywi się i mnoży. Nasze warunki klimatyczne norce odpowiadają. Dotychczasowa nasza dbałość o przyrodę będzie norce sprzyjała, bo ptaki, a szczególnie jajka ptactwa to przysmak norki. Obszar Natura 2000 będzie więc doskonałym terenem do zasiedlenia.
Dodatkowo – jezioro i okoliczne stawy zapewnią norce ryb i jeśli jeszcze występuje, to również raka. Norka nie pogardzi też mieszkańcami naszych kurników i nie będą to wizyty takie jak lisa, kiedy tracimy 1-2 kurki. Norka urządzi rzeź licząc, że mordując zapewnia sobie pokarm na przyszłość.

Na bazie doświadczeń prowadzonych w innych miejscach sporów – opracowano plan działania oraz uzgodniono formy tych działań.
Ze zrozumiałych względów (przeciwnik nas uważnie czyta) będziemy informować o naszych poczynaniach, gdy już zaistnieją i gdy strona przeciwna nie będzie już miała wpływu na sposób załatwiania spraw.

Zrobiliśmy trochę hałasu ! Mamy pierwszy sukces !

To pierwszy nasz wspólny sukces. Zwycięstwo bitwy, ale jeszcze nie wojny. Dziś radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do planu zagospodarowania przestrzennego. Plan w przyszłości ma uniemożliwić hodowlę norek. Jednak już dziś uchwała wstrzymuje wydanie decyzji, która pozwoli na kontrowersyjną budowę.

Wspólne działanie przynosi efekty. Mobilizacja społeczna, wspólna wola Rady Gminy i wójta – tylko w taki sposób możemy skutecznie zablokować tę inwestycję.

O problemie hodowli norek w Przelewicach dowiedziało się już wiele osób. Nie tylko te, które podpisały się pod naszym protestem. Za pośrednictwem mediów dowiedzieli się o naszych kłopotach mieszkańcy całego regionu.

Oto kilka informacji, które pojawiły się w ostatnich dniach:

==> Kurier Szczeciński 20.05.2013

==> Radio Szczecin 20.05.2013

==> TVP Szczecin 21.05.2013

Już półtora tysiąca osób przyłączyło się do naszego protestu !

Mieszkańcy Przelewic oraz turyści odwiedzający ogród dendrologiczny przyłączają się do protestu przeciw zlokalizowaniu w naszej miejscowości hodowli norek. Już około półtora tysiąca osób osobiście złożyło swój podpis na liście przeciwników inwestycji, która zagraża środowisku naturalnemu w jednej z najpiękniejszych miejscowości Pomorza Zachodniego.

Podpisy były zbierane w ostatni weekend przy wejściu do ogrodu. Osoby odwiedzające Przelewice nie mogą wyjść ze zdumienia, w czyjej głowie mógł się narodzić tak kuriozalny pomysł. Jak można tak narażać perłę przyrody przez nieodpowiedzialne decyzje? Powszechny był głos, że swoją rolę muszą tu odegrać władze gminy oraz wojewódzkie instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska.

zobacz więcej zdjęć ===> tutaj

APEL

do władz gminy Przelewice

Panie Wójcie, panie i panowie Radni.

W imieniu mieszkańców sołectwa Przelewice apelujemy o niedopuszczenie do powstania planowanej inwestycji – budowy fermy norek w naszej miejscowości.

Nie możemy pozwolić na to, by chęć zysku potencjalnego inwestora  doprowadziła do  skażenia naszego środowiska, w którym na co dzień  żyjemy. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji przebiega pas ochronny „Natura 2000”, znajdują się stawy hodowlane, a także „perełka przyrody” jaką jest Ogród Dendrologiczny. Czy możemy pozwolić, by smród i plaga much powstałe przy chowie norek, odstraszały od przyjazdu turystów do naszej miejscowości, a nam mieszkańcom zagrażały powstawaniu niebezpiecznych schorzeń?!

Czy możemy pozwolić, by wydostające się na zewnątrz norki wyniszczyły nasze domowe ptactwo tj. kury, kaczki oraz całą florę dziko żyjącą?!

Nasza odpowiedź jest jednoznaczna: NIE!!! DLA FERMY NOREK.

Głęboko wierzymy w pana Panie Wójcie i w Was Radni, że nie poddacie się pokusie marnego zysku, lecz kartą przetargową będzie zdrowie mieszkańców i czyste nieskażone środowisko.

S O Ł T Y S

Krzysztof Margiel

Przelewice 13 maja 2013

Protest przeciw hodowli norek jednoczy mieszkańców

Spotkanie wiejskie w sprawie planów hodowli norki w Przelewicach nasuwa dwa wnioski. Po pierwsze – duński inwestor wie co robi i ma zamiar skutecznie uruchomić hodowlę. Po drugie – tylko zdecydowana postawa całej społeczności w tym Rady Gminy i wójta jest w stanie ten proces powstrzymać.

Spotkanie było spokojne, bardzo kulturalne. Przyszły inwestor w futerkowy biznes łagodny i wyważony. Niech nas to sympatyczne wrażenie nie zwiedzie. Taki scenariusz mają wszystkie lokalne spotkania z hodowcami. Wysłuchanie kilku nieprzychylnych opinii nie jest wysoką ceną za zgodę na prowadzenie tego „śmierdzącego” interesu.

Tymczasem prawo nie stoi po naszej stronie. Wystarczy parę prostych sztuczek, aby w majestacie prawa uruchomić hodowlę, która może stać się zagrożeniem dla najcenniejszych walorów naszej gminy.

Na szczęście wójt zachowuje instynkt samozachowawczy. Opowiada się przeciw tej inwestycji w Przelewicach. Zdaje sobie sprawę, że wpuszczenie pierwszej norki do naszej gminy, oznacza koniec jego kariery w Przelewicach. Nie wystarczy jednak być tylko przeciw. To gmina i wójt muszą teraz odbyć batalię prawną. To wymaga wiedzy i determinacji, a może nawet przebiegłości.

Nasz sympatyczny Duńczyk jest mile widziany w Przelewicach. Jeśli ma pieniądze, może je zainwestować na przykład w hotel i SPA na terenie folwarku. Jest jeszcze cała długa lista pomysłów, które możemy zaproponować. Nie ma na niej jednak tak kontrowersyjnego biznesu, który nam chce w tej chwili wcisnąć. To nic personalnego, ale z norkami nie jest pan  mile widzianym gościem w Przelewicach.

Tej hodowli w Przelewicach nie będzie!

Nie dlatego, że przepisy stanowią tak czy inaczej.

Dlatego, że Przelewiczanie do tego nie dopuszczą !!!

Apel do mieszkańców

W dniu 13 maja 2013 r.  o godz. 18:00 w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbędzie się spotkanie  poświęcone  planowanemu  przedsięwzięciu pod nazwą ,,Chów norki w ilości do 10 000 szt.”  

norka

Publikujemy apel do mieszkańców w sprawie zablokowania budowy fermy norek w Przelewicach:

Prosimy o zainicjowanie i wsparcie działań zmierzających do zablokowania planowanej inwestycji powstania fermy norek do 10 tys. sztuk. Poniżej przedstawimy istotne argumenty i obawy przemawiające za zasadnością naszego apelu, ponieważ zdrowie i życie ludzi powinno być na pierwszym miejscu:

1. Powstanie fermy spowoduje znaczne pogorszenie jakości życia mieszkańców Przelewic oraz miejscowości znajdujących się w bliskiej odległości. Wyczuwalność odoru z fermy norek sięga ok.1,5 km.

2. Ucieczki norek są nieuniknione i stanowią poważny problem, ponieważ są to zwierzęta wybitnie skuteczne w polowaniu a więc staną się zagrożeniem dla:
a) zwierząt gospodarskich (kury, kaczki, gęsi itd.)
b) zwierząt dziko żyjących, wodnych i lądowych

3. Skażenie powietrza uciążliwymi gazami dotyczyć może nawet terenów w znacznej odległości od ferm (duża łatwością przenoszenia odorantów przez wiatr).

Związki te mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń, jak np. migreny, kaszel, katary, skurcze w klatce piersiowej, zatkany nos i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego, reakcje o podłożu zapalnym i uczuleniowym, alergie i inne.

4. Zwierzęta z tej fabryki będą musiały zjeść w ciągu roku około kilka ton pokarmu pochodzenia zwierzęcego (czyt. padliny, odpadów z przemysłu rybnego i drobiarskiego), co wiąże się z dodatkowym smrodem podczas dostaw.

5. Znaczne zwiększenie populacji szczurów, myszy oraz much ze względu na dużą ilość nagromadzonych odchodów i padliny.

6. Inwestycja będzie sąsiadowała z trzema trasami Nord Walking oraz Ogrodem Dendrologicznym, co na pewno nie uatrakcyjni naszej okolicy, jak i zniechęci mieszkańców i turystów z korzystania z tych obiektów.

7. W krajach Europy Zachodniej wprowadzany jest zakaz hodowli norek! Hodowcy przenoszą swoje hodowle do Polski!

8. Spadną ceny nieruchomości i gruntów rolnych w sąsiadujących z fermą miejscowościach!

Prosimy o poważne potraktowanie naszego apelu, stosownie do wagi problemu i oczekiwań społeczności lokalnych.

 

Nowa (stara) tradycja odpustowa w Przelewicach

Rozpoczęliśmy w Przelewicach nową tradycję. A może ją tylko po latach przywracamy?

Po uroczystej sumie odpustowej, zakończonej procesją wokół kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski wszyscy udali się do Gminnego Centrum Kultury, gdzie panie z Koła Gospodyń czekały już z nakrytymi stołami i gorącą grochówką. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów i naprędce trzeba było dostawić więcej stołów. Już po chwili wszyscy chętni znaleźli miejsce przy stole. W sumie przyszło około 100 osób, a może i więcej?…

zobacz galerię zdjęć ===> tutaj

Oprócz pysznej grochówki (to dzieło państwa Stasiaczyków), na stołach czekały sałatki (Koło Gospodyń Wiejskich) i słodkości (Mieczysław Mularczyk), nie zabrakło także kiełbasek i kaszanki z grilla.

Najważniejsze jednak było wspólne biesiadowanie i śpiewanie pieśni religijnych i patriotycznych. To przecież także rocznica Konstytucji 3 maja.