Apel do mieszkańców

W dniu 13 maja 2013 r.  o godz. 18:00 w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach odbędzie się spotkanie  poświęcone  planowanemu  przedsięwzięciu pod nazwą ,,Chów norki w ilości do 10 000 szt.”  

norka

Publikujemy apel do mieszkańców w sprawie zablokowania budowy fermy norek w Przelewicach:

Prosimy o zainicjowanie i wsparcie działań zmierzających do zablokowania planowanej inwestycji powstania fermy norek do 10 tys. sztuk. Poniżej przedstawimy istotne argumenty i obawy przemawiające za zasadnością naszego apelu, ponieważ zdrowie i życie ludzi powinno być na pierwszym miejscu:

1. Powstanie fermy spowoduje znaczne pogorszenie jakości życia mieszkańców Przelewic oraz miejscowości znajdujących się w bliskiej odległości. Wyczuwalność odoru z fermy norek sięga ok.1,5 km.

2. Ucieczki norek są nieuniknione i stanowią poważny problem, ponieważ są to zwierzęta wybitnie skuteczne w polowaniu a więc staną się zagrożeniem dla:
a) zwierząt gospodarskich (kury, kaczki, gęsi itd.)
b) zwierząt dziko żyjących, wodnych i lądowych

3. Skażenie powietrza uciążliwymi gazami dotyczyć może nawet terenów w znacznej odległości od ferm (duża łatwością przenoszenia odorantów przez wiatr).

Związki te mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń, jak np. migreny, kaszel, katary, skurcze w klatce piersiowej, zatkany nos i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego, reakcje o podłożu zapalnym i uczuleniowym, alergie i inne.

4. Zwierzęta z tej fabryki będą musiały zjeść w ciągu roku około kilka ton pokarmu pochodzenia zwierzęcego (czyt. padliny, odpadów z przemysłu rybnego i drobiarskiego), co wiąże się z dodatkowym smrodem podczas dostaw.

5. Znaczne zwiększenie populacji szczurów, myszy oraz much ze względu na dużą ilość nagromadzonych odchodów i padliny.

6. Inwestycja będzie sąsiadowała z trzema trasami Nord Walking oraz Ogrodem Dendrologicznym, co na pewno nie uatrakcyjni naszej okolicy, jak i zniechęci mieszkańców i turystów z korzystania z tych obiektów.

7. W krajach Europy Zachodniej wprowadzany jest zakaz hodowli norek! Hodowcy przenoszą swoje hodowle do Polski!

8. Spadną ceny nieruchomości i gruntów rolnych w sąsiadujących z fermą miejscowościach!

Prosimy o poważne potraktowanie naszego apelu, stosownie do wagi problemu i oczekiwań społeczności lokalnych.

 

1 myśl w temacie “Apel do mieszkańców

  1. Gdybym tylko była w tym czasie w Przelewicach… Ale walczcie! To jakiś absurd. Nie można tak zniszczyć naszej okolicy…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.