Oświadczenie grupy radnych


Poniżej publikujemy oświadczenie przedstawiciela Radnych Rady Gminy Przelewice tzw. Ósemki.

wybory

W ostatnim czasie dotarła do państwa ulotka kandydata na Wójta Pana Marka Kibały, w której próbuje wytłumaczyć pasmo niepowodzeń, jakie spotkały wszystkich mieszkańców gminy w związku jego działaniami. a raczej działaniami grupy radnych. W liście zawarte są niepełne i przez to zniekształcające rzeczywistość informacje. Prostując pragnę Państwu przedstawić co następuje :

Po pierwsze:

Pan Wójt Gminy wielokrotnie składał wniosek o dofinansowanie remontu tzw. Dworku numer 20 w miejscowości Przelewice, a Rada Gminy za każdym razem w budżecie zabezpieczała środki finansowe na wykonanie tego zadania. Dofinansowania jednak gmina nigdy nie uzyskała. Pan Wójt następnie sam sięgał po środki zabezpieczone na to zadanie i proponował przesunięcia ich na inne cele ( np. hydrofornia w Żukowie).

Warto również dodać w tym miejscu, że klub radnych zaproponował – w formie uchwały – aby z pozostałych środków przeznaczyć 35 tyś. na opracowanie dokumentacji technicznej budowy ścieżki rowerowej oraz 6 tyś. na dofinansowanie remontu zabytkowego kościoła w parafii Żuków. Niestety Pan Wójt uchwałę zaskarżył i w konsekwencji została uchylona. Więc środki pozostały w dyspozycji Pana Wójta.

Pikanterii dodaje fakt , że po dwóch miesiącach Pan Wójt wprowadza identyczne zadania z tym , że już we własnej uchwale.

Po drugie:

Większość Rady Gminy Przelewice postanowiła przesunąć środki finansowe w kwocie 350 tyś. złotych, ( które pierwotnie były zarezerwowane na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Wołdowo) na przebudowę drogi wewnętrznej w Przelewicach. Jednakże, jak się okazało na ostatniej sesji Rady Gminy, pieniędzy starczyło jedynie na wykonanie dokumentacji w kwocie ok. 50 tysięcy złotych. Dlatego też pomimo uzyskania dofinansowania do budowy drogi polnej w Wołdowie nie mogli byśmy tego wykorzystać, ponieważ nie mieliśmy wystarczających środków finansowych, o czym wspominał sam Wójt na ostatniej Sesji.

Po trzecie:

Większość Rady Gminy Przelewice nie zgodziła się na budowę kanalizacji w miejscowości Jesionowo, ponieważ najzwyczajniej w świecie nas nie było na to stać. Przy wykonaniu tej inwestycji nie było by możliwości „dopiąć” budżetu na rok 2015, o czym sygnalizowała Pani Skarbnik. Pan Wójt doskonale zdawał sobie sprawę, że jest to inwestycja nieosiągalna przy ówczesnym poziomie naszego zadłużenia. 6,7 mln jakie gmina mogłaby uzyskać na dofinansowanie tego zadania nie było nam dane z góry i bez jakichkolwiek warunków. Podstawowym warunkiem do spełnienia było osiągnięcie tzw.” wskaźnika ekologicznego”, czyli przyłączenia określonej liczby domostw na każdy wybudowany kilometr kanalizacji.

Pracownicy gminy mieli zdeklarowane 22 domostwa, co w żaden sposób nie pozwoliłoby na osiągnięcie tego wskaźnika. Czyli dopłaty 6,7 mln, gmina nie mogłaby odzyskać po zakończeniu inwestycji. Dodać należy, że dodatkowo gmina musiałaby zaciągnąć kredyt komercyjny na 3,5 mln, jako wkład własny oraz kredyt na wyprzedzające finansowanie w wysokości 6,7 mln. Co by się stało gdyśmy nie otrzymali zwrotu ?

O tym, że nie jest łatwo spełnić wymogi, rada dowiedziała się przy okazji budowy kanalizacji w miejscowościach Kluki i Oćwieka, gdzie rada musiała przeznaczyć z budżetu dodatkowe 150 tys. ponieważ mieszkańcy nie byliby w stanie przyłączyć się ze względu na wysokie koszty.

Po czwarte:

Klub Radnych „Ośmiu” od 3 lat apelował do Pana Wójta o stworzenie własnego przedsiębiorstwa i przejęcie majątku w postaci systemu wodno – kanalizacyjnego, jednakże zawsze wzbudzało to u obecnego Włodarza jedynie dezaprobatę. Na wrześniowej Sesji Rady Gminy została odrzucona Uchwała, którą Pan Wójt chciał wyprowadzić z budżetu kwotę 25 tys. złotych na stworzenie statutu przedsiębiorstwa. Padło pytanie czy nie mamy już pracowników w Naszym Urzędzie żeby płacić takie kwoty? Tworzenie na przysłowiowym kolanie i w dużym pośpiechu takiego przedsiębiorstwa uważam za błąd. Stawki za wodę i ścieki, jakie zostały przedstawione na ostatniej Sesji przez Pana Wójta zostały odrzucone przez Radę. To, że będą podwyżki wody i ścieków było wiadomo już dawno. Taką regulację powinniśmy mieć już w czerwcu tego roku jednak PPK jakimś cudem – pomimo wykazywanych strat – postanowiła utrzymać stawki do końca tego roku. I dzięki temu „elektorat” nie otrzymał wyższych faktur już w sierpniu, chwała im za to. Co ciekawe PPK w odpowiedzi na moje interpelacje przedstawiało, że na gospodarce wodnej zawsze mieli zysk, a na działalności kanalizacyjnej stratę. A podwyższają 1 zł wodę i 0,59 zł ścieki. Ale to nas czeka po nowym roku.

Z jednym stwierdzeniem należy się zgodzić w tym liście NIE MOŻEMY DOPUŚCIĆ DO DALSZYCH STRAT .

Chciałbym jednoznacznie oznajmić, że ja także głosowałem za nie przyjęciem wspominanych uchwał. I w tym miejscu jeszcze raz podkreślę, że słaba argumentacja, a niejednokrotnie jej brak przy okazji prezentowania uchwał czy też pomysłów, których wnioskodawcą był Pan Wójt, były podstawowymi czynnikami, które decydowały o takiej a nie innej decyzji. Krótko mówiąc wnioskodawca nie był w stanie obronić swojego wniosku. Nigdy też nie odnosiłem się personalnie przeciw osobie, a jedynie przeciwko sprawie bez względu na to kto ją prezentował. Warto dodać, że przy wyborach powinniśmy stawiać na osobę, która będzie potrafiła wszystkich przekonać do swojego pomysłu. Rzetelna i uczciwa argumentacja przekona nawet największego oponenta.

 Zbigniew Kupisz, Przewodniczący Komisji Budżetowej

4 myśli w temacie “Oświadczenie grupy radnych

  1. Panie Przewodniczący, o co tu chodzi,proszę o merytoryczną odpowiedz.Rano oświadczenie, pod którym się Pan podpisał miało inną wersję a co za tym idzie i przekaz był zupełnie inny.Nie spodziewałem się po Panu takiej zagrywki. Bardzo często słuchałem nagrań z sesji Rady Gminy ( swoją drogą to niektórzy radni powinni mieć zakaz pełnienia takich funkcji) i Pan jako jedyny chyba z klubu wypowiadał się zawsze konkretnie, na temat, nigdy nie posuwał się Pan do złośliwości ( chyba, wszystkich nagrań nie słuchałem) prawie zawsze wiedział Pan o czym mówi, prawie bo były czasami gafy, jednak dzisiejszy myk z podmianką oświadczeń, to do Pana niepodobne. Mam nadzieję, że to chwilowe, wpływ ludzi Pana otaczających (oj potrafią oczadźić, żeby nie powiedzieć zmanipulować), takie wyborcze zamotanie się, wierzę, że się Pan pozbiera i będę mógł nadal słychać Pana merytorycznych wypowiedzi, jednak czekam na wyjaśnienia, wyborcy pewnie też.Te pogrubionym tekstem napisane i ponumerowane kłamstwa zostały mi w pamięci. Wiem,wiem Pan się pewno zreflektował,że to były kłamstwa kogoś innego i dlatego ta zamianka, ano tak, o ja durny prosty człowiek nic nie kumam bazy.Jeśli się mylę to proszę sprostować.
    Admin proszę nie wrzucaj mnie do kosza plissssss………

  2. Nikt tutaj nie kasuje ŻADNYCH komentarzy i nie trzeba o to prosić. Co innego niż na utworzonym przez Pana profilu na Facebooku Panie Marku prawda? Przyjmuje się kogoś do grupy, a jak źle mówi/pisze to fora ze dwora, Prawda? Niewygodny był? Samemu się chce kogoś pouczać, a raz się pisze ,,idźcie glosujcie nie będziecie mieli prawa do krytyki”. a później siedzi się i pisze co innego bo nie dostało się do rady (36 głosów;-) ) i płacz przed klawiaturą. Niech się Pan nie podpisuje ,,janek”, po co? Trzeba pisać swoje dane Panie Marku. Pan nic chyba dobrego jeszcze nie zrobił dla swojej miejscowości, oprócz tego że wpakował Pan ponad 100 osób na przesłuchania przez Policję przy „norkach”, bo według Pana wiedzy tak było NAJ… Czas już wydorośleć!

  3. panie franek.chciał pan podedukować i prawie się panu udało tylko ,że ja nie jestem tym panem. muslę,że myślimy o leszkuhal2 z ligowca ? bardzo lubię tego pana,ale pan trafił kulą w płot. dobrze go znam i myslę,że będzie dobrym i nie konfliktowym Radnym. dzialał 8 lat temu i ponownie dostał mandat zaufania z Płońska i nie musiał się uciekać do wymyku i startować z innej miejscowości .miał 3 kontr kandydatów i nie poległ.zobaczy pan ,że z nim można się dogadać i pogadać. ma jedną wadę. ma zawsze swoje zdanie ,ale jest ugodowy. tak na marginesie to za błędy nie odpowiadam.po pracy i kompieli myślę tylko o odpoczynku jak wielu z nas.myślę,że tutaj czepia się ten kto nie ma argumentów do wpisu. a jak wiem to pan nie jest polonistą.zasada jest taka,że na portalu trzeba treść zrozumieć ,a nie poprawiać ortografię. widzę panie janie ,że pan też dostał za swoje.z tego wynika ,ze na tej stronie nie wolno pisać nic przeciwko poprzedniej Radzie. przecież jest wolność slowa i to kościół popiera,a tutaj nie wolno. myślę,że super ,że Pani założyła tę stronę,tylko żeby mozna było na niej pisać to co ktoś ma na sercu,a nie to co ta strona chce usłyszeć. myślę,że porozmawiamy sobie jeszcze nie raz.do usłyszenia

  4. panie janek ,wiem że pan wie dużo,ale obronię pana Kupisza.to jest naprawdę gość ,który dostał sie w nie dobre towarzystwo. moim zdaniem to przyszly przewodniczacy Rady.(kultura,wiadomości,konkrety.)bez lizania jedyny ,ktory wie czego chce i co mówi.dziwie się dlaczego nie był nr 1 w poprzednim klubie ,a zawsze mówił na temat i z wyważeniem.to świadczy o jego osobistej kulturze.niech tak będzie dalej.do usłyszenia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.