Ustawa śmieciowa zmusza wszystkie gminy, aby wybrały do końca roku jedną z czterech przewidzianych w ustawie metod naliczania opłat za wywóz nieczystości. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, w kwietniu 2013 roku właściciele nieruchomości lub ich zarządcy będą musieli złożyć w gminie deklarację pozwalającą ustanowić stawkę opłaty. Czy władze gminy w ogóle zamierzają zapytać mieszkańców, która metoda ich zdaniem jest najlepsza?
Rzeczą niepokojącą jest to, że wójt wiedząc o nadchodzących zmianach od przeszło roku nie uczynił nic, żeby przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Nieocenionej pomocy mogli w tym przypadku udzielić sołtysi, którzy są w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami i mogli radnym udzielić cennych wskazówek za jaką metodą ustalania opłaty śmieciowej opowiadają się mieszkańcy. Nie przeprowadzono żadnych zebrań wiejskich, na których poruszano ten temat. Nie było żadnej akcji informacyjnej, że od lipca 2013 roku gmina przejmuje odpowiedzialność za gospodarkę odpadami.
Pomożemy wójtowi w tej sprawie. Zapraszamy do odpowiedzi w ankiecie:
Który wariant opłat za wywóz śmieci wybierasz?
- Jedna stawka dla wszystkich nieruchomości tzw. ryczałt (49%, 32 Głosów)
- Opłata według liczby mieszkańców zajmujących nieruchomość (32%, 21 Głosów)
- Opłata według ilości zużytej wody (12%, 8 Głosów)
- Opłata według powierzchni mieszkania (6%, 4 Głosów)
Wszystkich głosujących: 64
Zobacz ==> wady i zalety poszczególnych wariantów.
Znając stabilność naszego prawa można domniemywać, że po roku ustawodawca znowelizuje tzw. ustawę śmieciową. Tymczasem radni do końca roku muszą wybrać jedną z czterech wymienionych metod. Kto nie złoży do kwietnia stosownej deklaracji, to opłatę za niego wyliczy gmina.
Już teraz w związku z wyżej wymienioną ustawą śmieciową nasuwają się następujące pytania:
– kto dostarczy mieszkańcom kubły?
– jak mają być segregowane śmieci?
– kto będzie weryfikował segregację?
– jak często będziemy płacić za śmieci? raz w miesiącu? raz w roku? co dwa miesiące?
– konsekwencją nie zbilansowania się opłat od mieszkańców z kosztami wywozu śmieci może być to, że różnicę trzeba będzie zapłacić z kasy gminy. Czy na przyszły rok zaplanowaliśmy rezerwę celową na ten ewentualny wydatek?
Wszystko musi być szczegółowo i precyzyjnie zapisane w umowie. Wydaje się także, że w chwili obecnej nie jest wskazane zawieranie umowy na okres wieloletni, ponieważ po ewentualnej kolejnej nowelizacji ustawy mogą się zmienić zasady organizacji wywozu śmieci a umowa wieloletnia może gminie wiązać ręce w sprawie zmiany sposobu naliczania opłaty śmieciowej.
Następne pytania wiążą się z pracą urzędu gminy
– kto będzie w urzędzie przyjmował deklaracje od mieszkańców?
– kto będzie przeprowadzał ich weryfikację?
– kto te wszystkie opłaty od mieszkańców będzie księgował?
– kto będzie się zajmował egzekucją opłaty śmieciowej?
– ile będą wynosiły koszty administracyjne tzn. czy będzie trzeba zatrudnić nowych pracowników czy też powierzyć to komuś kto już pracuje w urzędzie?
no ja myślę że znajdzie sie w gminie osoba która to będzie robiła przecież w księgowości siedzi tyle osób że można przecież jednej z nich dołożyć to zadanie a nie znowu kogoś zatrudniać niby z konkursu