Kontrowersje wokół budżetu

Podczas ostatniej sesji rady naszej gminy, po długich dyskusjach przyjęty został ostatecznie budżet na rok 2014. Nie ograniczono się tylko do wymiany poglądów. Doszło do kilku istotnych zmian w budżecie. Sposób głosowania niektórych radnych może budzić zdziwienie.

W dniu 31.12.2013 roku na XXXII Sesji Rady Gminy Przelewice doszło do rzeczy niebywałej i zaskakującej. Klub Radnych „Ośmiu” w trakcie obrad nad budżetem Gminy Przelewice na rok 2014 zaproponował, żeby pieniądze, które Wójt Kibała zaproponował na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Wołdowo w kwocie 450 tysięcy złotych zostały rozdysponowane w taki sposób, aby część z nich tj. w kwocie 350 tysięcy przeznaczyć na budowę chodników, oświetlenia i jezdni drogi gminnej w miejscowości Przelewice od gimnazjum do drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Przelewice a Myśliborki. W trakcie głosowania nad wnioskiem złożonym przez Przewodniczącego Klubu Radnych „Ośmiu” Jarosława Smyka, można było zauważyć, że dwóch Radnych z Przelewic zagłosowało nazwijmy to zaskakująco, a mianowicie jeden radny wstrzymał się od głosu, a drugi zagłosował przeciwko.

Wójt głośno i z wielkim przekonaniem oznajmił, że to kampania wyborcza klubu „Ośmiu” i tylko należy się zastanowić czy w klubie Radnych „Ośmiu” jest jakiś radny z Przelewic? Czy radni Przelewic nie wiedzą jak mają głosować?

Czy to rzeczywiście bardzo ukryta kampania klubu czy zdrowy rozsądek, żeby zamiast drogi rolnej wyremontować drogę, przy której znajduje się gimnazjum i ośrodek zdrowia?

To i wiele innych spraw poruszanych na Sesjach Rady Gminy, mogą  Państwo śledzić, słuchając relacji w Radiu Lipiany na stronie internetowej BIP naszego urzędu oraz najlepiej na żywo.

Dla zainteresowanych tematem zatrudniania red. Tańskiego do konferansjerki na festynie organizowanym przez wójta Przelewic, przedstawiamy zestawienie danych, przesłanych przez radnego Jarosława Smykę:

„Zgodnie z zapowiedzią jaką złożyłem za pośrednictwem strony przelewice.eu przedstawiam wszystkim zainteresowanym zestawienie wydatków, jakie poniosła Gmina Przelewice na wynagrodzenie pana Tańskiego za prowadzenie „Przelewickich Dni Folwarku”. W umowie z dnia 17.06.2008 r. w §1  można odczytać cytuję:
Zamawiający zleca, a Wykonawca zobowiązuje się do wykonania zadania polegającego na:
prowadzeniu części oficjalnej i koordynacji prac konferansjerów w trakcie imprezy pn.”I Przelewickie Dni Folwarku”, która odbędzie się w dniu 28.06.2008r. na placu folwarcznym w Przelewicach,
obsłudze techniczej imprezy, w tym zainstalowaniu i obsłudze technicznej telebimu podczas imprezy, o której mowa w § 1 pkt.1,
nagrywaniu na kamerę i bezpośrednim prezentowaniu na telebimie przebiegu imprezy, o której mowa w §1 pkt. 1. Zarejestrowany podczas pracy materiał przekazany zostanie w formie CD Zamawiającemu.”
Za wykonanie takiej usługi Tański kasował odpowiednio za kolejne lata następujące kwoty:
rok 2008 – 2440 złotych
rok 2009 –  2440 złotych
rok 2010 – 2350 złotych ( konferansjerkę zleconą innej osobie za kwotę 240 złotych)
rok 2011 – 2350 złotych
rok 2012 –  2350 złotych
rok 2013 – 1986 złotych

9 myśli w temacie “Kontrowersje wokół budżetu

 1. Jak widać prowadzenie takiej imprezy to niezły dochód, o ile prowadzi się także gazetkę pt.”Puls Powiatu”, w której opisuje się tylko zasługi Pana Wójta, a o błędach, babolach, knowaniach, zwykłej ludzkiej zawiści nie umieszcza się nic. W punkcie pierwszym ewidentnie czytamy, że za imprezę w dniu 28.06.2008 roku czyli jeden dzień pracy. Jak się teraz czujesz Tański? Kto jest Kłamcą? Gdzie Twój obiektywizm?

  • Czy wójt Przelewic uważa, że w jego gminie nie ma osób mogących poprowadzić konferansjerkę? Gminna kasa w pierwszej kolejności powinna trafiać do mieszkańców gminy! Chyba nie było na to przetargu. Czy w ogóle były wysyłane zapytania do innych osób o cenę?

 2. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ta droga, to nasza wizytówka. To tu przyjeżdżają mieszkańcy z całej gminy do lekarza, tędy jeżdżą autobusy szkolne. to tędy jeździmy do stacji benzynowej. A nawierzchnia przypomina ser szwajcarski i jest w opłakanym stanie.

 3. Przecież tutaj nie chodzi o zdrowy rozsądek tylko o to, że Wójt zawsze dobiera sobie radnych którzy są później od niego zależni czyli nauczycieli, rodzinę i tym co załatwia pracę a później nie mówiąc nawet co chce zrobić głosuje jak chce. A jak to wygląda??? Właśnie tak jak opisano radni z Przelewic głosują przeciw lub wstrzymują się od inwestycji w swojej miejscowości. Można jedynie napisać współczuję takich radnych.

 4. Cogito ergo sum – Czy ktoś nauczycielowi odebrał rozum ? Czy ktoś radnemu odebrał rozum ? czy ktoś ludziom odebrał rozum ? Miejmy nadzieje , że ludziom NIE ! Ale o tym dowiemy się pod koniec listopada . Takich mamy radnych , jakich sobie wybraliśmy . A podobno jesteśmy „NAJMĄDRZEJSI” – zbyt często mam wątpliwości ? . Pozdrawiam wszystkich myślących .

 5. Ple, ple ple.
  A może słówko o tym, że Wydział Architektury Urzędu Wojewódzkiego negatywnie ocenił plan wprowadzania wiatraków w kilku miejscowościach? My tu o norkach, a tymczasem – wiatraki za plecami chcecie stawiać?
  Parafrazując: czy radni oślepli, ogłuchli czy tylko zgłupieli podejmując uchwały w tej sprawie?
  Jakie było uzasadnienie do projektu uchwał? Rozumiem, że głęboko merytoryczne, i wręcz przygniatające? Jak przyjdzie ktoś do Was Szanowni radni z pisemkiem zrobionym na kolanie też tak chętnie podejmiecie uchwałę? Może czas zacząć wymagać by uchwały były solidnie uzasadnione?
  Pewnie tak samo merytorycznie uzasadniono te uchwały jak piękną uchwałę w sprawie w sprawie drogi śródpolnej w Żukowie? Komu, czemu ma służyć i czemu tak chętnie wydatkowaliście znacznie większa kasę? Stówka z Ogrodu ma uspokoić Wasze sumienia czy oślepić Wyborców/Mieszkańców?
  A jak uzasadniono uchwałę o przystąpieniu do Związku Gmin Dolnej Odry? Niebawem zrobię opracowanie ile jest warta Wasza decyzja. Sporo błędów, sporo uchybień i całkiem sporo przegięć. Dość powiedzieć, że chyba zacznę namawiać mieszkańców by zaczęli radnym na podwórka zwozić elektrośmieci bo Związek nie zorganizował punktu zbierania tych odpadów 😛 A to tylko czubek góry lodowej. Obowiązki wynikające z ustawy są spore. Palcem trzeba Wam wytknąć czego Związek nie robi lub robi źle? Kasa do nich płynie, a Oni do dziś nie potrafią zrobić choćby druczków do wat dla mieszkańców. Żenada i metr mułu za Waszą aprobatą!

  Bawicie się drobiazgami, a tymczasem bajzel jaki jest aż zadziwia.
  Będę miał niebawem więcej czasu. Zacznę studiować życie Gminy, a wnioskami się podzielę jeśli nie tu to znajdzie się miejsce, gdzie nie będę krępowany.

  W czwartek ma się coś zacząć dziać na fermie norek. Wie ktoś coś na ten temat czy coś nas zaskoczy?

  • Mam nadzieję że oprócz pustego pisania weźmie Pan się za jakąś pomoc. Jeszcze 3lata temu nikt z rady nie robił praktycznie nic przez 20 lat i nikomu nie przeszkadzało to. Teraz widzę że każdy zna się najlepiej. Można dyskutować o miejscu budowy drogi gdzie i kiedy. Trzeba być w środku i patrzeć się na to wszystko. Tak jak Pan można wpaść z doskoku i opisać co jest źle. Śmieci tak to prawda jest straszny bałagan ale jakby się zastanowić to radny ma tego pilnować? Chyba to jakiś kiepski żart. W komisji rewizyjnej zasiada nas przedstawiciel czyt. PAN WÓJT. Trzeba jego się o to pytać. Wiatraki? Może podpowie Pan Radnym jakieś cudowne rozwiązanie. Od pisania głupot nikomu nic nie przybyło:-) proszę może iść na sesję czy komisję i podpowiedzieć. Życzę sukcesów:-)

   • Myślałem, ze trzeba Wam zrobić wykład na temat roli Rady Gminy. Byłem przekonany o tym do czasu ostatniej Sesji, ale widzę, że jest inaczej. Powstaje jednak pytanie czemu Rada mogła być postrzegana jako maszyna do przyklepywania pomysłów Wójta.
    Chcieliście pozwolić Mu działać mając świadomość, że jak zostawicie faceta samego sobie to prędzej czy później sam się pogrąży? A może ktoś Wam pomógł zrozumieć Waszą rolę?
    Jeśli to pierwsze to zwyczajnie wstyd. Wstyd, bo Waszą rola było tworzyć/inspirować/podpowiadać, a nie tylko patrzeć jak inni to za Was robią.
    Jeśli to drugie – to czemu teraz, a nie wtedy gdy trzeba było mądrze decydować w bieżących, ważnych sprawach, których skutek finansowy był wielokrotnie większy jak wspomniane tu wcześniej 100 tyś. Jeśli to faktycznie – czego wolę nawet nie brać na poważnie – kampania, to Boże broń nas wszystkich przed takim Mądrym Kandydatem, który gotów był poświęcić Gminę by móc stanąć wysoko na gruzach, tak wysoko by być widocznym.

    Szanowny Panie
    Szanuje Wasz trud. Szanuję, że Wam się chce siedzieć tych wiele godzin na sesjach, ale jeśli potrafi Pan pisać: niech pan pomoże a nie pisze głupot – tak to odebrałem – to złość we mnie się zbiera i gotów jestem odpowiedzieć też tak: Stając do wyborów jako kandydat na Radnego czy Wójta przyjmuje się obowiązki i stawia się do dyspozycji społeczności. Nawet jak się nie zostanie wybranym – to tym liderem powinno się być nadal. A jak się zostało wybranym to chyba nie ma wątpliwości co się robić powinno! Każda inna postawa to zwyczajny fałsz.
    Policzmy wspólnie: Pan i ja ilu liderów ostatnio widzimy. Policzymy?

    Ma Pan podświadomie racji: ja nikomu nie pomagam. Nie pomagam Wójtowi, nie pomagam Radzie. Ja egoistycznie walczę o swoje! Walczę o to by się w Przelewicach móc spokojnie zestarzeć i położyć, gdy przyjdzie na to czas, tam naprzeciw stadionu.

 6. Zgadzam się z panem Markiem. Nie chciałem tego pisać, ale wydaje mi się, że sytuacja w naszej radzie przybiera trochę obraz w zabawę w PO-PISówę sejmową. Czyli kto znajdzie na określone pieniądze inny cel i uzasadni go większą ilością argumentów (dość sztucznych).
  Moim zdaniem, żadna z dróg nie jest warta tylu pieniędzy. Są to tereny w dość mocno zwartej zabudowie, lub rolne, więc i tak większa prędkość na nich jest nie możliwa, a i ostrożność szczególnie wskazana.
  Radzie – w związku z tym, że jest to zarządzanie bardzo lokalne i na małym terenie, doradzałbym głosowanie ze zgodnością sumienia, bo obserwujemy dziwną zgodność 7 i 8 osób, oraz rzeczywiste zagłębianie się w problem co trafnie wypunktował pan Marek.
  Pieniądze na drogę, o które idzie spór, przeznaczyłbym na coś rozwojowego wymyślonego podczas burz mózgów na radach, do których zachęcam, bo od tego powinny być takie zebrania. Bo ile pieniędzy ma być przeznaczonych na oświatę, edukację etc. to podzielić może np. pani Szagańska, korzystając ze swojego doświadczenia i nie potrzeba 15 osób do przyklepania tego. Wymaga się większego zaangażowania i kreatywności, do tego by markę Przelewic czynić jeszcze bardziej charakterystyczną i atrakcyjną.
  Powyższe zakładam oczywiście pod warunkiem, że pieniądze te mogą mieć inne przeznaczenie niż infrastrukturalne, bo tego nie wiem.
  Pozdrawiam, M. 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.