Dlaczego przedszkole w Przelewicach?

Przelewice pilnie potrzebują przedszkola. Umieszczenie go w budynku Gimnazjum wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

przedszkole

założenie przedszkola w budynku gimnazjum to najlepsze i najtańsze rozwiązanie

Przelewice to serce Gminy. Tu mieszka blisko 20% wszystkich mieszkańców,  tu dzieją się wszystkie najważniejsze sprawy. Tu odwiedzamy doktora, kupujemy lekarstwa, załatwiamy sprawy w urzędzie gminy, tutaj mieści się bank, tu mamy także swoje ‘centrum handlowe’ , pocztę. Stąd wiele z nas odjeżdża do pracy. Nie bez znaczenia jest także położenie geograficzne Przelewic – są położone w samym centrum obszaru Gminy Przelewice.

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że utworzenie przedszkola właśnie w tym miejscu jest najbardziej dogodnym rozwiązaniem, właśnie ze względu na lokalizację.

A jeżeli w Przelewicach, to gdzie?

Istnieje kilka pomysłów: pomieszczenia w budynku biblioteki,  budynek GCK, budynek ‘dworku’ znajdujący się na terenie folwarku czy budynek Gimnazjum przelewickiego.

Każde z tych miejsc wymaga adaptacji i dostosowania do potrzeb przedszkola.

W budynku biblioteki istnieją pomieszczenia na parterze, zajmowane przez GCI i związek emerytów – tu rodzi się trudność, gdyż trzeba by przenieść obie grupy korzystające z tych pomieszczeń w inne miejsce, np. do siedziby GCK. Tu można przypuszczać, że napotkamy na opór emerytów, którym trudno poruszając się niekiedy o kulach spotykać się w pomieszczeniach na piętrze. Zostawmy emerytów na swoim dotychczasowym miejscu. Dużą zaletą tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo oddziałów zerowych SP Kłodzino i placu zabaw.

W budynku GCK (Gminne Centrum Kultury) nie przewidziano pomieszczeń na przedszkole (może szkoda?), ale chyba ma on zupełnie inne przeznaczenie, a i w najbliższym otoczeniu znajduje się mało miejsca na plac zabaw dla dzieci.

Budynek ‘dworku’ jest chyba najgorszą z przedstawionych propozycji lokalizacji przedszkola. Przede wszystkim jest to budynek w opłakanym stanie (zagrzybiałe ściany, cała konstrukcja dachu do wymiany, itp.), Najbliższe otoczenie budynku, to plac folwarczny, cały wybrukowany, brak jakiegokolwiek ‘kawałka trawy’, nie mówiąc o placu zabaw. Nawet jeżeli wyobrazimy sobie wykonanie kapitalnego remontu budynku, to zadajmy sobie pytanie: jakim nakładem kosztów? Czy nas stać na taką inwestycję?

Umieszczenie przedszkola w budynku Gimnazjum wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, biorąc przedstawione powyżej argumenty.

Dzięki gościnności dyrekcji Gimnazjum oraz zaistniałej i ciągle pogłębiającej się sytuacji demograficznej, oddziały przedszkolne można umieścić w wolnych pomieszczeniach szkolnych. Do zadań inwestycyjnych należałoby odświeżenie tych pomieszczeń i adaptacja  sanitariatów do potrzeb małych dzieci. Wszelkie inne wymogi bezpieczeństwa i ppoż budynek przecież spełnia jako funkcjonująca placówka edukacyjna. Jedyna wątpliwość jaka pojawia się przy tej opcji, to bezpośrednia bliskość młodzieży gimnazjalnej i małych dzieci. Ale, jak uczy doświadczenie innych takich placówek, które pod jednym dachem obejmują małe dzieci i gimnazjalistów (patrz Kozielice, Bielice) taki układ ma dużo dobrych stron. Obecność ‘maluszków’ zobowiązuje młodzież do lepszego zachowania, wykazania postawy troskliwości, opiekuńczości i niesienia pomocy młodszym kolegom. Kolejnym atutem tej lokalizacji jest otoczenie budynku gimnazjum – bliskość boiska, a także sporo terenu nadającego się na zorganizowanie placu zabaw w bezpośredniej bliskości szkoły.

Wydaje się, że to najlepsza opcja.

Trudno zrozumieć dziwny opór przy rozważeniu tej lokalizacji przez władze gminy, które obstają przy remoncie kapitalnym budynku na folwarku. Realizacja tego planu pociągnie za sobą największe nakłady finansowe na przygotowanie inwestycji (zgoda konserwatora zabytków, pozwolenia na budowę i inne odbiory techniczne, przygotowanie projektu budowlanego) i przeprowadzenie jej. Władze gminy wymieniają kwotę ok. 1 mln zł. Czy stać nas na taką inwestycję?

Przygotowanie pomieszczeń w budynku Gimnazjum można przeprowadzić za ułamek tej sumy.

6 myśli w temacie “Dlaczego przedszkole w Przelewicach?

  1. Czy umiejscowienie Przedszkola na folwarku, przy tak wysokich kosztach jest zgodne z „zasadami prawidłowej gospodarki”, która z tego co wiem jest obowiązkiem gminy? Gdzie logika? Czy w czasach ‚kryzysu’ stać Naszą gminę na inwestycje wartą milion złotych, kiedy wiemy że może to być wykonane mniejszymi nakładami środków? Ajjjjjj…..

  2. Jestem za utworzeniem przedszkola w Gimnazjum, chociażby ze względów finansowych takich jak ogrzewanie, zużycie energii, sprzątanie w tym samym zakresie co do tej pory. Gminie bardziej by się opłacało utworzenie przedszkola właśnie w gimnazjum a nie w dworku.

  3. Dwa piękne wpisy 😉 tylko myślicie Drodzy Państwo, że to kogoś w Naszym Kochanym Urzędzie obchodzi???? Obecne Władze tak rozsądnie gospodarują środkami finansowymi, że w Laskowie powstało super boisko ( żeby ktoś mógł grac w tenisa), a dzieci w Kłodzinie łamią sobie nogi na boisku na, którym nie odważyłbym się przeprowadzić zajęć w-f. W kwietniu Rada postara się wskazać jednak odpowiednie miejsce, bo jak widać ludzie, których zobowiązano do działania nie bardzo wiedzą co zrobić i jak!

  4. Kolejny problem…i oczywiscie kolejna wspaniała postawa Wójta…przeciez najlepiej byłoby otworzyć przedszkole w Laskowie..poczekajmy jeszcze troche, a powstaną tam centra handlowe, multikino w 3D i parki rozrywki …dla mnie to chore, ale kolejny raz Wójt kieruje się swoimi przesłankami…Mi osobiscie pomysł przedszkola w Gimnazjum wydaje się najlepszym rozwiązaniem, biorac pod uwagę aktualną kondycję finansową gminy i duże zapotrzebowanie na taka formę opieki i wychowania..a z czasem gdy znajdzie się inne bardziej odpowiednie miejsce poprostu je przenieść…teraz nie ma na co czekać wystarczająco długo dzieci z naszej gminy wożone są do przedszkola do Dziedzic

  5. nie oponuje wobec przedszkola w Przelewicach…..ale nie jestem też przeciwnikiem innej likalizacji w naszej gminie. Co do pomysłu umiejscowienia przedszkola w Przelewicach: gimnazjum byłoby Ok, ale uważam że dworek jest bardzo dobrym rowizaniem: teren odległy od ruchu ulicznego, blisko piekno przyrody (Ogród Dendrologiczny), a przede wszystkim wreszcie dworek zostałby mądrze zagospodarowany i odnowiony, a dzięki funduszom europejskim mozna pozyskać nawet 90% sfinasowania inwwestycji. Dlaczego w innych gminach urzednicy potrafią, a może przede wsystkim chcą pracować…..i zdobywać ogromne fundusze na realizację zadań. Może wreszcie ktoś wpadnie na pomysł dokonania audytu zatrudnienia/”nadzatrudnienia”, jakości pracy w naszym urzędzie…..

  6. Z niecierpliwością czekam na Przedszkole w Przelewicach. Uważam, że budynek Gimnazjum to dobre rozwiązanie na obecną chwilę. Brawo dla tych, którzy walczą o to, aby Przedszkole ruszyło od września 2012! Trzymam kciuki, że się uda!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.