Płońsko – moja mała ojczyzna

Nauczycielka, polonistka, od zawsze związana z Płońskiem. Niepoprawna marzycielka, ciepła osoba, lubiąca chodzić po górach. Oto Krystyna Jabłońska, kandydatka na radną gminy Przelewice.

Krystyna Jabłońska

Krystyna Jabłońska

Powojenne losy Pani rodziny związane są z ziemią pyrzycką?

Tak. Korzenie mojej rodziny od 1946 roku nierozerwalnie związane są konkretnie z Płońskiem. Moje dotychczasowe życie, poza rocznym epizodem – pracą i zamieszkaniem w Barlinku, upłynęło mi w rodzinnej miejscowości.

Od ponad 20 lat pracuję zawodowo jako nauczyciel. Najpierw uczyłam młodsze dzieci w klasach I – IV w Filialnej Szkole Podstawowej w Przywodziu, a następnie, po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, podjęłam pracę w Szkole Pdstawowej im. J. Brzechwy w Kłodzinie jako nauczyciel j. polskiego. Lubię pracować z dziećmi, chociaż w dzisiejszych czasach nie jest to łatwe wyzwanie. Należę również do Przelewickiego Stowarzyszena Edukacyjnego ,, Wyrównajmy szanse”, którego zadaniem jest m.in. poprzez charytatywną pracę pozyskiwanie funduszy na organizowanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież z terenu gminy.

Ale nie tylko pracą żyje człowiek…

To prawda. Oprócz zamiłowania do czytania książek, drugą moją pasją są podróże. Najbardziej lubię jeździć z rodziną czy uczniami naszej szkoły – w góry. W czasie tych wędrówek możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, podziwiać naszą piękną przyrodę i co najważniejsze, nieco się wyciszyć, oderwać od codziennych obowiązków.

No i od rzeczy, które nas na co dzień irytują.

Pewnie niektórym osobom to się nie spodoba, ale najbardziej denerwuje mnie postawa ludzi, którzy ciągle na wszystko narzekają, a sami nic nie robią, żeby coś zmienić…

Płońsko jest niewielką miejscowością i gdyby nie fundusze unijne, nie byłoby boiska do piłki nożnej czy siatkówki, nasadzeń roślin, kwiatów w skrzynkach czy przystanku dla dzieci oczekujących na autobus szkolny. Czego bardzo brakuje mieszkańcom Płońska? Tego, co wielu innym miejscowościom naszej gminy – przyzwoitych chodników! Od ponad roku została również zawieszona działalność świetlicy środowiskowej dla dzieci, a sala wiejska niedługo się zawali. Dużą ,, bolączką” jest także odcinek drogi między Płońskiem a Rosinami, o którym się dużo mówi od lat, a mało robi.

Jakie marzenia na przyszłość?

Jest ich trochę, ale takim jednym, największym jest odbudowa naszego kościoła. Były kiedyś plany, pomysły z tym związane i na tym się skończyło. Może doczekamy czasów,kiedy ten zabytek z XIV w. powróci do swej dawnej świetności ..

Krystyna Jabłońska jest kandydatką KKW SKUTECZNY SAMORZĄD na radną Gminy Przelewice z okręgu obejmującego Płońsko oraz Gardziec

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.