Ktoś może zapytać, czy potrzebny jest w Przelewickim pałacu koncertowy fortepian? Oczywiście TAK. Będzie się można o tym przekonać już 4 marca podczas koncertu, który zainauguruje cykl „Niedzielne Koncerty Pałacowe”.
Zapowiada się niesamowite wydarzenie. Dorota Miśkiewicz jest obecnie uważana, za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Będzie jej towarzyszył równie znany i utalentowany pianista – Marcin Wasilewski (więcej o samych artystach poniżej).
Koncert, który będzie miał miejsce w przelewickim pałacu już 04 marca 2018 o godzinie 16.00 rozpoczyna jednocześnie dwa wydarzenia: akcję społeczną „Fortepian dla Przelewic” oraz inauguruje cykl „Niedzielnych Koncertów Pałacowych”.
Dzięki życzliwości firmy YAMAHA i Salonowi Muzycznemu FUN fortepian już do nas przyjechał. Kupimy go w bardzo korzystnej cenie i zapłacimy dopiero w październiku. Do tego czasu musimy uzbierać (!) czterdzieści tysięcy złotych. Wszystkie koncerty, które będą się odbywały w tym roku będą bezpłatne. Liczymy jednak, że słuchacze odwdzięczą się hojnością (absolutnie dobrowolną), która pozwoli nam wywiązać się z naszego zobowiązania.
Akcja społeczna „Fortepian dla Przelewic” to wspólna inicjatywa instytucji „Ogród Kultury” oraz Ogrodu Dendrologicznego, przy ogromnym wsparciu organizacyjnym Sylwestra Ostrowskiego ze Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa.
Najważniejsze informacje o koncercie i zaproszonych artystach.
Ona to najlepsza polska wokalistka jazzowa (wg ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum), on to jeden z trojga (obok Tomasza Stańki i Macieja Obary) polskich artystów nagrywających dla kultowej wytwórni ECM. On jest ikoną, matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi. Ona – choć zakotwiczona w jazzie – chętnie wypływa na szerokie wody muzyki brazylijskiej. Znają i lubią się od dawna, co wpływa na aurę ich wspólnych koncertów.
Bo jeśli muzycy są charyzmatyczni, a do tego darzą się sympatią, słuchacze natychmiast wyczuwają, że przeżywają z nimi coś wyjątkowego. W programie koncertu znalazły się piosenki z autorskich płyt Doroty Miśkiewicz oraz Marcina Wasilewskiego, standardy jazzowe oraz kilka niespodzianek, do których należy chociażby zaskakujące wykonanie piosenki “Oj, kot”, którą w filmie “Zemsta” wykonał Roman Polański…
D O R O T A M I Ś K I E W I C Z
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL (wydanych na płytach CD I DVD), podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych
duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski “Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz). Jej konsekwencja, zapał, wyobraźnia, talent oraz magnetyczna osobowość zaowocowały wydarzeniem, podczas którego 1200 osobowa publiczność wstała owacyjnie z krzeseł w niecałe trzy sekundy po wybrzmieniu ostatniego utworu, a bisom nie było końca. Projekt PIANO.PL zwyciężył w plebiscycie magazynu Jazz Top w kategoriach “Wydarzenie roku” i ”Album roku”, otrzymał także nominację do Fryderyka w kategorii “Jazzowy Album Roku”. Przyniósł on także Dorocie nominacje do Fryderyka w kategorii “Jazzowy Artysta Roku” oraz do nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki w kategorii “Osobowość Roku”. W ankiecie Jazz Top miesięcznika “Jazz Forum” ex equo z Agą Zaryan została uznana najlepszą, polską wokalistką jazzową. Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ten duet pociągnął za sobą kolejny – piosenkę „So gia” nagraną ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Nagrała 6 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.
M A R C I N W A S I L E W S K I
Marcin Wasilewski jest jednym z najwybitniejszych pianistów polskiej sceny jazzowej. To nie tylko wirtuoz fortepianu, ale także prawdziwy talent kompozytorski. Dzięki niezwykłej umiejętności łączenia tradycyjnych elementów ze współczesnym brzmieniem tworzy swój rozpoznawalny styl. W ankiecie prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego Down Beat, został w 2005 roku uznany za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. cztery statuetki Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku (2005, 2009, 2012, 2015).
Od 1993 roku współtworzy ze Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) oraz Michałem Miśkiewiczem (perkusja) zespół Marcin Wasilewski Trio, wcześniej znany jako Simple Acoustic Trio. Artyści współpracowali z najznamienitszymi mistrzami światowego jazzu takimi jak Charles Lloyd, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Al Foster, Branford Marsalis, Arild Andresen, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. Przez piętnaście lat współtworzyli słynny kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali płyty i koncertowali na całym świecie.Trio Marcina Wasilewskiego ma na swoim koncie cztery płyty wydane dla legendarnej wytwórni ECM Records.
O następnych wydarzeniach z cyklu „Niedzielne koncerty pałacowe” już wkrótce…