Jesionowo warte zachodu

Pasjonat sadownictwa. Praca na ojcowiźnie, to nie tylko obowiązek, ale także życiowa pasja. Oto postać Michała Zmarzlika – kandydata do Rady Gminy Przelewice z bezpartyjnego komitetu „Skuteczny Samorząd”. 

Michał Zmarzlik

Rozmowa z Michałem Zmarzlikiem

Z Jesionowem jest pan związany od urodzenia…

Tak od urodzenia tutaj mieszkam i razem z ojcem prowadzę gospodarstwo.

W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi opuszcza swoje rodzinne strony i szuka szczęścia w wielkich miastach.

Tak zrobiły moje trzy siostry – mieszkają i pracują w Warszawie, tam najstarsza siostra już założyła rodzinę. Ja od dzieciństwa fascynowałem się pracą na naszym rodzinnym gospodarstwie. Ukończyłem technikum mechanizacji rolnictwa i „na całego” poświęciłem się tej pracy. Przez ponad 20 lat prowadziliśmy z tatą ekologiczne gospodarstwo, a w naszym sadzie mamy ponad 60 odmian owoców.

Czy ma Pan jeszcze czas na własne pasje?

Tak, w wolnym czasie jeżdżę na rowerze. Mamy tutaj świetne tereny na taki wypoczynek. Szkoda, że brakuje tras rowerowych. Bardzo lubię słuchać muzyki. Różne rodzaje ale raczej takiej, która uspokaja.

Jako gospodarz na pewno dostrzega Pan wiele spraw, którymi można by się zająć…

Jako młody człowiek widzę potrzeby młodzieży, która nie ma miejsca spotkań, gdzie można by spędzić wolny czas grając w np. ping ponga, bilard czy inne gry, niekoniecznie w towarzystwie podchmielonych gości lokalnego baru. Oprócz klubu brakuje także typowej sali wiejskiej, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać, zorganizować zabawę mikołajkową czy andrzejkową.

Które sprawy są według Pana pilne?

Po pierwsze: bezpieczeństwo mieszkańców, a dzieci w szczególności. Mam na myśli brak chodników. Owszem w głównej części Jesionowa mamy już chodnik, ale w dalszej części miejscowości nie ma nawet pobocza. Dzieci idą drogą, także w ulewy, mrozy i ślizgawice. Można by tymczasowo zabezpieczyć dowóz dzieci w dalszą część Jesionowa (w stronę Dziedzic).

Po drugie: fatalny stan dróg. Zarówno tej głównej jak i wewnętrznych. Oprócz fatalnej nawierzchni istnieje jeszcze brak właściwego oznakowania (którędy do Przelewic, do Barlinka). Nie można w nieskończoność tłumaczyć, że to jest rola powiatu. Jeśli powiat nie realizuje swoich zadań, trzeba poszukać innych rozwiązań.

A jak to wygląda z perspektywy rolnika?

Jako właściciela gospodarstwa ekologicznego ważne są dla mnie sprawy związane właśnie z ochroną środowiska. Ciągle nie dokończony jest temat kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków. Bulwersuje mnie także polityka gminy dotycząca wycinki drzew – brak skutecznego sposobu egzekwowania rzetelnych nasadzeń w zamian za wycięte drzewa, a także sposób, w jaki dokonuje się wycinki lub przycinki (użycie pił spalinowych powoduje uszkodzenia i w konsekwencji śmierć przycinanych drzew).

Kolejnym tematem jest ciągle zaniedbana sprawa właściwej melioracji pól (czyszczenie rowów i przepustów) – problem pojawia się każdej wiosny kiedy zalewane są nasze gospodarstwa i pola.

Myślę, że pracy jest co najmniej na kolejną kadencję…

Michał Zmarzlik jest kandydatem KKW SKUTECZNY SAMORZĄD na radnego Gminy Przelewice z okręgu obejmującego Jesionowo i Rutnicę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.